Wymiana oleju w skrzyni manualnej – remont – najważniejsze informacje

Wymiana oleju w skrzyni manualnej – remont – najważniejsze informacje

Prawda jest taka, że nie ma ustalonej zasady, kiedy wymienić olej przekładniowy. Wszystko zależy od warunków jazdy i średniej temperatury samochodu. Jazda na wysokim naprężeniu wielokrotnie zwiększa temperaturę skrzyni biegów, ostatecznie rozkładając stabilność oleju przekładniowego w samochodzie.

Jeśli regularnie holujesz, jeździsz w warunkach niskiej trakcji lub jeździsz w regionach górskich to taka wymiana oleju powinna odbywać się o wiele bardziej systematycznie. Inne warunki wymagające wymiany oleju przekładniowego mogą rozwinąć się w nietypowych okolicznościach. Na przykład, jeśli skrzynia rozdzielcza, element różnicowy lub skrzynia biegów uległy zanurzeniu w wodzie lub innym obcym płynie, olej przekładniowy należy wymienić.

Zanieczyszczony olej może poważnie uszkodzić skrzynię biegów, skrzynię rozdzielczą lub mechanizmy różnicowe z nieodpowiednim smarowaniem. Należy również wymienić olej, jeśli skrzynia rozdzielcza lub mechanizmy różnicowe zostały niedawno naprawione. Wyciek może sygnalizować zanieczyszczenie lub niski poziom oleju przekładniowego. Większość mechaników wymieni olej przekładniowy po naprawie nieszczelnego elementu, ale czasami zapomina się o tym podczas napraw w domu.

O tym warto pamiętać podczas zmiany oleju w skrzyni!

Przed spuszczeniem oleju należy upewnić, że korek wlewu nie jest uszkodzony. Jeśli nie możesz wyjąć korka wlewu, nie powinieneś spuszczać płynu, ponieważ nie będziesz miał możliwości ponownego wprowadzenia płynu do przekładni. Czasami korki spustowe i wlewowe będą wymagały specjalnego gniazda, więc upewnij się, że używasz odpowiedniego narzędzia. Jeśli korek napełniający wyjdzie łatwo, nadszedł czas, aby przygotować się do spuszczenia płynu.

Zacznij od umieszczenia miski spustowej bezpośrednio pod korkiem spustowym. Należy pamiętać, że gdy tylko usuniesz tę korek spustowy, płyn zacznie wylewać się z przekładni. W samochodach z napędem na przednie koła czasami można użyć gumowego węża, który działa jako przedłużenie lejka, dzięki czemu można dodać płyn z komory silnika. Magazyn części powinien być w stanie powiedzieć, ile płynu i jakiego rodzaju płynu wymaga twój konkretny pojazd, ale będziesz wiedział, że skrzynia biegów Mercedesa jest prawidłowo uzupełniana, gdy płyn zaczyna wychodzić z otworu wlewowego.

Podsumowanie

Będziesz potrzebował odpowiedniego sprzętu, aby prawidłowo przeprowadzić wymianę oleju:

  • Sprzęt ochronny, taki jak okulary ochronne i rękawice gumowe
  • Klucz do korka spustowego oleju
  • Pojemnik do zbierania zużytego oleju
  • Lejek i plastikowa rura
  • Podnośnik i stojaki
  • Gazeta (lub ręcznik papierowy)

Należy również pamiętać o tym, żeby pozwolić silnikowi pracować przez co najmniej dziesięć minut, aby olej był lepki. Pojazd musi znajdować się na równej powierzchni z wyłączonym silnikiem przez co najmniej pięć minut. Uzyskaj dostęp do miski olejowej, podnosząc samochód na podnośnikach lub rampach.

Najważniejsze informacje z tego artykułu:

– Przed spuszczeniem oleju należy upewnić, że korek wlewu nie jest uszkodzony.

– Nie ma ustalonej zasady, kiedy wymienić olej przekładniowy. Wszystko zależy od warunków jazdy i średniej temperatury samochodu. Jazda na wysokim naprężeniu wielokrotnie zwiększa temperaturę skrzyni biegów Toyota Avensis, ostatecznie rozkładając stabilność oleju przekładniowego w samochodzie.