Wyścigi i rajdy samochodowe – z czym to się je?

Wyścigi i rajdy samochodowe – z czym to się je?

Dla amatorów w tej dziedzinie, sporty samochodowe to głównie Formuła 1. Jednak oprócz wyścigów Grand Prix istnieje wiele innych prestiżowych imprez tego typu odbywających się na całym świecie. Sporty samochodowe dzieli się na dwie grupy: rajdy i wyścigi. W rajdach samochodowych zadaniem zawodników jest przejechanie na specjalnie do tego celu przygotowanym samochodzie rajdowym wyznaczonej trasy w jak najkrótszym czasie.

Od wyścigów odróżnia je fakt, że podczas zawodów w pojeździe znajdują się dwie osoby – kierowca i jego pilot. Natomiast wyścigi samochodowe odbywają się na specjalnie do tego celu zbudowanych torach albo na wydzielonych fragmentach ulic. Pojazdy używane w tym sporcie to bolidy – małe samochody o specjalnej konstrukcji i mocy dochodzącej nawet do 1000 koni mechanicznych.

WRC (World Rally Championship) jest to klasa rajdowa organizowana dla specjalnie do tego celu przygotowanych samochodów. Zawody tego typu organizuje się na całym świecie.

W wyścigach WRC wykorzystuje się samochody oznaczone tym samym symbolem

Muszą one spełniać odpowiednie wymagania. W tym celu niektóre koncerny samochodowe produkują nawet limitowane wersje samochodów o specjalnych właściwościach i odpowiednio mocnym silniku.

Bardzo znanym na całym świecie rajdem samochodowym jest Rajd Dakar, kiedyś znany pod nazwą Rajd Paryż-Dakar. Biorą w nim udział nie tylko zawodowi kierowcy ale także amatorzy, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności kierowania samochodem. Jest to rajd o bardzo wysokim stopniu trudności, większość trasy stanowią bowiem pustynie. Trasa jest zbyt trudna, aby można ją było przejechać zwykłym samochodem, w związku z czym podczas Rajdu Dakar używa się pojazdów terenowych.

Do znanych wyścigów samochodowych z użyciem bolidów należy także istniejąca w latach 1985-2004 Formuła 3000, która należała do imprez bardzo prestiżowych i z której wywodziło się wielu późniejszych kierowców Formuły 1.

Słynnym wyścigiem samochodowym, odbywającym się corocznie w Stanach Zjednoczonych jest Indianapolis 500. Historia tej imprezy sportowej sięga roku 1911. Jest to duże wydarzenie sportowe w Ameryce. Na trybunach podczas wyścigu zasiada blisko 300 tysięcy widzów.